Tarptautinė paroda „Žirgas mene“: menas, istorija ir tradicijos
Lietuvoje, kur žirgas nuo seno laikomas neatsiejama kultūros, istorijos ir tapatybės dalimi, jau ne vienerius metus rengiama tarptautinė tradicinė paroda „Žirgas mene“. 2025 m. vasario 15 d. – kovo 14 d. Dusetų dailės galerijoje vyksiantis renginys suburs menininkus iš įvairių pasaulio šalių, pristatydamas jų kūrinius, kuriuose atsiskleidžia žirgo svarba, grožis ir simbolika skirtingose kultūrose.
Ši paroda – ne tik meno šventė, bet ir gilus žvilgsnis į žmogaus ir žirgo santykį, kuris per šimtmečius įkvėpė dailininkus, skulptorius, fotografus bei grafikos meistrus. Dalyviai kviečiami interpretuoti žirgo vaidmenį per įvairias meno formas – nuo tradicinės tapybos iki inovatyvių multimedijos projektų.
Paroda „Žirgas mene“ jau spėjo pelnyti pripažinimą kaip viena reikšmingiausių teminių meno ekspozicijų Baltijos šalyse, kasmet pritraukianti tiek pripažintus kūrėjus, tiek naujus talentus. Be to, ji tampa tarptautinės kultūrinės bendrystės platforma, kur menininkai dalinasi idėjomis, patirtimi ir savo unikaliomis vizijomis apie žirgą mene.
Kiekvienais metais parodoje atsiskleidžia ne tik individualūs meniniai sprendimai, bet ir globalios tendencijos, atspindinčios žirgo vaidmenį šiuolaikinėje vizualinėje kultūroje. Tai renginys, kuris sujungia istoriją ir modernumą, tradiciją ir inovacijas, atverdamas duris naujiems žvilgsniams į šią amžiną įkvėpimo temą.
Parodos organizatoriai ir jų vaidmuo
Šią unikalią meno parodą organizuoja Kultūros centras Dusetų dailės galerija, glaudžiai bendradarbiaudamas su Zarasų rajono savivaldybe. Dusetų dailės galerija jau daugelį metų yra viena iš ryškiausių regiono meno institucijų, puoselėjanti tradicinio ir šiuolaikinio meno dermę. Zarasų rajono savivaldybė aktyviai remia šį kultūrinį renginį, matydama jį kaip svarbią meno ir turizmo skatinimo priemonę.
Parodos istorija ir plėtra
Pirmą kartą surengta daugiau nei prieš dešimtmetį, paroda „Žirgas mene“ nuo regioninio renginio išaugo iki tarptautinės meno platformos. Pradžioje tai buvo vietinių menininkų erdvė, kurioje jie galėjo pristatyti savo darbus, tačiau bėgant metams prie renginio prisijungė vis daugiau dalyvių iš kaimyninių valstybių, o vėliau – ir iš tolimesnių Europos šalių.
Kiekvienais metais paroda įgauna vis platesnį mastą, pritraukdama ne tik tapytojus, bet ir skulptorius, fotografus bei grafikos menininkus. Tai rodo, kad žirgas mene yra universalus ir vis dar aktualus simbolis, įkvėpiantis kūrėjus perteikti jo didingumą skirtingais meniniais būdais.
Parodos reikšmė ir tikslai
Renginys siekia ne tik pristatyti menininkų kūrybą, bet ir skatinti kultūrinį dialogą tarp skirtingų šalių, išryškinti žirgo vaidmenį mene bei atkreipti dėmesį į šio gyvūno svarbą istorijoje, mitologijoje ir šiuolaikinėje visuomenėje.
Pagrindiniai parodos tikslai:
- Populiarinti žirgo ikonografiją mene – nuo tradicinės iki modernios interpretacijos;
- Plėtoti tarptautinį bendradarbiavimą tarp skirtingų šalių menininkų;
- Praturtinti Lietuvos meno sceną naujais kūrybiniais eksperimentais ir idėjomis;
- Skatinti vietinį turizmą – paroda kasmet pritraukia lankytojų iš visos Lietuvos bei užsienio.
Dalyviai ir jų kūrybinė įvairovė
2025 met7 parodoje dalyvauja menininkai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Indijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Serbijos. Štai visi 2025 m. parodos „Žirgas mene“ dalyviai:
IRINA MELIKIAN (Lietuva), ALEKSANDRAS JEROCHINAS (Lietuva), EGLE LIPEIKAITĖ (Lietuva), BILJANA LATINOVIC (Bosnija ir Hercegovina), DAIVA ŠEIBELIENĖ (Lietuva), ALINA PETKUN (Latvija), MIRSAD MUJANOVIC (Bosnija ir Hercegovina), EDVINS KRŪMINS (Latvija), JOLITA ŠLEPETIENĖ (Lietuva), EMILIJA ŠLEPETYTĖ (Lietuva), MIROSLAV MOMINSKI (Bulgarija), RIMANTAS BIKULČIUS (Lietuva), MINDAUGAS PETRAVIČIUS (Lietuva), REMIGIJUS JANUŠAITIS (Lietuva), REGINA BARZDAITĖ (Lietuva), IRMINA DŪDĖNIENĖ (Lietuva), RIMANTAS ZINKEVIČIUS (Lietuva), JOLITA LEVČENKIENĖ (Lietuva), LAIMA TUBELYTĖ-KRIUKELIENĖ (Lietuva), STASYS POVILAITIS (Lietuva), NORMANTĖ RIBOKAITĖ (Lietuva), TOMAS KREGŽDĖ (Lietuva), ALGIRDAS GAIŽAUSKAS (Lietuva), VILMANTAS ADAMONIS (Lietuva), LINARDS ONZULS (Latvija), JOVANA GOLIC (Serbija), LJILJANA KOSTADINOVIC (Serbija), RIMVYDAS PUPELIS (Lietuva), VILMA VASILIAUSKAITĖ (Lietuva), BOJAN PETROVIC BOKAC (Serbija), SLOBODAN ČAVIC (Serbija), VILIJA VISOCKIENĖ (Lietuva), VIRGINIJA KALINAUSKAITĖ (Lietuva), PANKAJ SHARMA (Indija), Zarasų Fausto Latėno meno mokyklos Dusetų meno skyriaus moksleiviai (Lietuva), ŽANETA AIDIETYTĖ (Lietuva), ALGIMANTAS NAVICKAS (Lietuva), VIJAY CHITTE (Indija), AIVAR SIMSON (Estija), VAHID GHASEMI ZARNOOSHEH (Iranas), SHABNAM MALEKI (Iranas), RIMA LEIPUVIENĖ (Lietuva), DARAB FARROKHZAD (Iranas), MANOUCHEHR FARROKHZAD (Iranas), ANNA FARKHOND (Iranas), SHAHREZA FARROKHZAD (Iranas), TOURAN FARROKHZAD (Iranas), MANDY FARROKHVAND (Iranas), HANIEH BARATI (Iranas), SALAR FARROKHZAD (Iranas), MAHSHAD JALALIAN MAJIDI (Iranas), ZHALEH BAHRAMI (Iranas), MOHSEN GHOLAMI (Iranas), RAMUNĖ BERNOTAITĖ (Lietuva), ANDRIUS LIK (Lietuva), VYTAUTAS ŽIRGULIS (Lietuva), LAIMONAS ŠMERGELIS (Lietuva).
Jų kūryba aprėpia platų meno spektrą:- Tapybą – klasikinį ir modernų žirgo atvaizdavimą drobėje;
- Skulptūrą – nuo tradicinių iki abstrakčių formų;
- Grafiką ir piešinius – menines interpretacijas popieriuje;
- Fotografiją – žirgo grožį fiksuojančius darbus;
Zarasų rajono savivaldybės ir merės vaidmuo
Zarasų rajono savivaldybė yra viena pagrindinių parodos „Žirgas mene“ rėmėjų ir organizacinių partnerių. Savivaldybė ne tik skiria finansinę paramą, bet ir užtikrina sklandų bendradarbiavimą tarp vietos kultūros įstaigų, menininkų bei tarptautinių dalyvių. Ji prisideda prie infrastruktūros gerinimo, parodos vietos paruošimo, logistikos ir komunikacijos. Taip pat organizuoja įvairius edukacinius renginius bei dirbtuves, kurios padeda supažindinti visuomenę su parodos tema ir ugdyti naujas menininkų kartas.
Zarasų rajono merė Nijolė Guobienė atlieka svarbų vaidmenį pristatant parodą plačiajai auditorijai bei reprezentuojant Zarasų kraštą tarptautiniame kontekste. Ji dalyvauja atidarymo ceremonijose, sveikina parodos dalyvius ir svečius, skatina kultūrinį dialogą tarp skirtingų šalių menininkų. Merės dėka Zarasai tampa vis labiau žinomi kaip kultūros centras, pritraukiantis ne tik Lietuvos, bet ir užsienio menininkus bei meno mylėtojus.
Savivaldybė taip pat bendradarbiauja su vietos verslu, siekdama užtikrinti, kad renginio metu Zarasų rajone apsilankantys turistai turėtų galimybę susipažinti su krašto istorija, tradicijomis ir kultūriniu paveldu. Toks bendradarbiavimas padeda ne tik stiprinti meno sklaidą, bet ir skatinti ekonominį bei turizmo augimą regione.
Lankytojai ir finansavimas
Paroda pritraukia plačią auditoriją:
- Meno mylėtojus, kurie domisi tapyba, skulptūra ir kitomis meno formomis;
- Žirgų sporto entuziastus, kurie nori pamatyti savo mylimą gyvūną meniniuose kūriniuose;
- Turistus, atvykstančius aplankyti ne tik parodos, bet ir pačių Dusetų bei Zarasų apylinkių;
- Menininkus, ieškančius įkvėpimo ir galimybės užmegzti tarptautinius ryšius.
Finansavimą renginiui skiria:
- Zarasų rajono savivaldybė;
- Kultūros taryba;
- Privatūs rėmėjai ir meno fondai.
Išvados
„Žirgas mene“ yra ne tik meno paroda, bet ir gyva tradicija, vienijanti skirtingų kultūrų menininkus bei meno mylėtojus. Ilgametė šio renginio istorija įrodo jo reikšmę tiek Lietuvos, tiek tarptautinėje meno erdvėje. Kiekvienais metais ši paroda plečiasi, pritraukdama vis daugiau menininkų, kūrinių ir lankytojų, taip užtikrindama Zarasų krašto, kaip kultūros centro, augimą ir pripažinimą.
Renginys išsiskiria ne tik aukšta menine verte, bet ir gilia filosofine idėja – žirgas čia tampa ne tik pagrindiniu vizualiniu elementu, bet ir simboliu, atspindinčiu žmogaus ir gamtos santykį, istorines tradicijas bei asmeninį menininkų požiūrį. Skirtingų šalių dalyvių indėlis įneša įvairovės ir leidžia palyginti skirtingus meninius stilius, technikas bei žirgo vaizdavimo būdus įvairiose kultūrose.
Paroda taip pat skatina bendruomeniškumą ir kultūrinį dialogą, suburia menininkus, kolekcininkus, žirgų sporto ir kultūros entuziastus bei paprastus lankytojus, norinčius pažinti meną ir jo giluminius sluoksnius. Tai erdvė, kurioje susipina tradicijos ir modernumas, istorija ir šiuolaikinės meno interpretacijos.
Ateityje „Žirgas mene“ turi potencialo tapti dar didesniu tarptautiniu meno festivaliu, apimančiu ne tik parodas, bet ir paskaitas, kūrybines dirbtuves, performansus ir kitas kultūrines veiklas. Didėjantis dalyvių ir žiūrovų skaičius rodo, kad ši tema vis dar aktuali, o pati paroda – svarbus kultūrinis reiškinys tiek Zarasų rajone, tiek už jo ribų.
Galima drąsiai teigti, kad „Žirgas mene“ – tai ne tik menininkų susitikimo vieta, bet ir plati platforma meno, istorijos, kultūros bei žirgų mylėtojams, leidžianti kiekvienam atrasti naują požiūrį į žirgą ir jo įvaizdį mene.
Hashtag'ai
#ŽirgasMene #DusetųGalerija #Kultūra #Menas #Paroda #Zarasai #ŽirgųMenas
Šaltiniai
- Kultūros centras Dusetų dailės galerija
- Zarasų rajono savivaldybė